Właściciele psów są coraz bardziej świadomi zagadnień związanych z żywieniem czworonożnych podopiecznych – na własną rękę dokształcają się i dokładają wszelkich starań, by pupil dostawał pokarm najwyższej jakości. Coraz częściej wybieraną metodą żywienia jest jedzenie gotowane – sprawdź, w jakich przypadkach sprawdzi się najlepiej.
Karma gotowana jako sposób żywienia na całe życie
Na samym początku warto zaznaczyć, że nie istnieją żadne przeciwwskazania do karmienia psa gotowanym jedzeniem przez całe życie. To od Ciebie jako właściciela zależy, na którą formę żywienia się zdecydujesz – może to być karma sucha, mokra, surowa albo właśnie gotowana.
Jedynym problemem w przypadku wyboru tej ostatniej jest prawidłowe zbilansowanie posiłków, które w domowych warunkach bez odpowiedniej wiedzy z zakresu psiej dietetyki może być trudne do zrealizowania. Z pomocą przychodzi wówczas firma cateringowa, która specjalizuje się w komponowaniu pełnowartościowych potraw dla czworonogów – karma gotowana dla psa w PsiBufet dostarczy Twojemu pupilowi wszystkich składników, których zwierzę potrzebuje.
Istnieje jednak szereg przypadków, w których gotowana karma jest szczególnie zalecana – to na nich skupimy się w dalszej części tekstu.
Pies niejadek
Psy nie zawsze są zadowolone z tego, co ląduje w ich miskach i zdarza im się jasno to sygnalizować. Jeśli zwierzę przez dłuższy czas odmawia posiłków, ale weterynarz wykluczył podłoże zdrowotne, warto zmienić dotychczasowe menu i wprowadzić do jadłospisu karmę gotowaną. Jest ona dla psa atrakcyjna, głównie ze względu na zapach oraz konsystencję. Istnieją duże szanse, że po jej spróbowaniu pupil przestanie się buntować i zacznie chętnie jeść.
Pies chory lub rekonwalescent
Gotowane jedzenie rekomendowane jest również w przypadku psów cierpiących na choroby trzustki czy problemy ze strony układu pokarmowego, bo jest delikatne i lekkostrawne. Z tych samych powodów weterynarze zalecają ten sposób żywienia również czworonożnym rekonwalescentom. Gotowanie sprawdza się także u alergików – przy tej metodzie żywienia łatwiej jest bowiem wyeliminować alergeny z diety.
Szczeniak
Szczenięta mogą zacząć jadać pokarmy stałe już w czwartym tygodniu życia, gdy wciąż piją mleko matki. W okolicach ósmego tygodnia przestają już pić mleko, ale wciąż rosnące zęby mogą sprawiać im trudności w gryzieniu suchego pokarmu. Właśnie dlatego karmienie czworonożnych maluchów gotowanym jedzeniem będzie bardzo dobrym rozwiązaniem.
Senior
Braki w uzębieniu mają również psy w podeszłym wieku – i one mogą więc stronić od suchego pokarmu. Seniorzy nierzadko stają się ponadto niejadkami. Warto zachęcić ich do jedzenia dostosowanymi do ich potrzeb posiłkami gotowanymi.
Etap w tranzycji na BARF
Niektórzy właściciele jako główną metodę żywienia wybierają BARF, czyli dietę opartą na surowych składnikach. Nagła zamiana karmy suchej czy mokrej na surową może być jednak szokiem dla układu pokarmowego, dlatego często do tranzycji wykorzystuje się jedzenie gotowane – w takim przypadku czas gotowania ulega stopniowemu skróceniu, a pies sukcesywnie przyzwyczaja się do pokarmu niepoddanego obróbce termicznej.
Materiał zewnętrzny