Nieodpowiednie wysypianie się to częsty problem wśród ludzi w XXI wieku. Brak snu i przyczyny, przez które może się to rozwinąć to przypadłości pochodzące od fizycznych i psychicznych problemów. Skutki takie, jak nie wysypianie się i złe funkcjonowanie – są widoczne już kolejnego dnia. Czy wiesz, jakie długotrwałe uszczerbki na zdrowiu niesie ze sobą brak snu? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie są możliwe schorzenia i inne skutki z jego braku.
Brak snu – przyczyny
Niedobór snu wynika przede wszystkim z nieodpowiedniego trybu życia oraz zbyt dużej liczby obowiązków pracowniczych czy towarzyskich. Niektóre osoby pracują na więcej niż jeden etat lub praca w zawodzie nie pozwala im się odpowiednio wysypiać. Takim sytuacjom często towarzyszy stres oraz nieodpowiednia dieta i nawadnianie organizmu. Najbardziej powszechnym zaburzeniem jest bezsenność, która wygląda w taki sposób, że ciężko jest zasnąć, a gdy już się tego dokona, to sen bywa przerwany i nie dokończony, ze względu na częste pobudki i wczesne wstawanie.
Jakie czynniki wpływają na przyczyny braku snu?
- zaburzenia neurologiczne
- choroby wewnętrzne, np.: schorzenia jelit i żołądka
- stosowanie substancji psychoaktywnych
- niektóre leki
- zaburzenia psychologiczne
- choroby reumatyczne
- częste oddawanie moczu
- obturacyjny bezdech senny
Skutki braku snu
Osoby, które chociaż raz się nie wysypały, na następny dzień bardzo wyraźnie odczuły skutki braku snu. Najczęstszymi objawami przejściowymi są:
- bóle głowy
- zmęczenie
- rozdrażnienie
- pogorszona koncentracja
- przysypianie w ciągu dnia
Brak snu wpływa nie tylko krótkoterminowo na funkcjonowanie naszego organizmu, ale niesie ze sobą również wiele przykrych konsekwencji długoterminowych. W wyniku częstego braku snu następuje wzmożone ryzyko na zachorowanie na choroby przewlekłe.
Jak wyeliminować brak snu?
Chcąc wyeliminować brak snu i przyczyny przez które on następuje warto kilka godzin przed snem wziąć ciepłą kąpiel, która zrelaksuje napięte mięśnie oraz wpłynie korzystnie na samopoczucie. Warto też pamiętać o lekkiej kolacji, która nie będzie za późno. Nie należy kłaść się spać z myślą, że zostało nam mało godzin snu – to jeszcze bardziej utrudnia zasypianie. Ważne jest też zadbanie o odpowiedni wystrój sypialni przed snem oraz przewietrzenie jej. Trzeba wiedzieć, że picie późno kawy oraz napojów alkoholowych również wpływa na jakość snu. Warto pamiętać równiez o wybraniu odpowiedniego wygodnego materaca oraz poduszki, które jeszcze bardziej przyczynia się do eliminacji złego wysypiania się.