Jako szczęśliwi posiadacze zwierzaków, staramy się je dokładnie poznawać, nie tylko poprzez ich obserwowanie, ale również przez poszerzanie naszej wiedzy. Dzieląc się naszymi doświadczeniami, chcielibyśmy również polecić Wam pewne pozycje książkowe, które nam pomogły. Przede wszystkim poszerzyły nasze horyzonty i pozwoliły nam jeszcze lepiej poznać naszych pupili. No to zaczynamy!

 

Pierwszą polecajką jest chudziutka książeczka autorstwa Turid Rugaas - „Sygnały uspokajające. Jak psy unikają konfliktów”. I tutaj niech nie zmyli Was jej objętość, to niby tylko 88 stron, ale jakże ważnych stron. Osobiście uważamy, że to jest zdecydowany must have każdego psiarza. To jak psy się komunikują, jakie sygnały wysyłają, jest nie tylko fascynujące. To również podstawowa wiedza jaką powinien nabyć opiekun swojego czworonożnego przyjaciela. Pozwoli to nie tylko lepiej poznać naszego psiaka, ale również uniknąć wielu kłopotliwych sytuacji.

 

Kolejną świetną pozycją dotyczącą psów jest książka Magdaleny Łęczyckiej- Mrzygłód „Na psa urok”. Podzielona została ona na cztery główne części: trening na start, pies w domu, pies na spacerze, pies w podróży. I co tu dużo pisać, ta książka wiele razy dosłownie ratowała nam skórę. Kiedy prawie rok temu zaopiekowaliśmy się adopciakiem Hasanem, wiele sytuacji było dla nas nowością. Na przykład podróż samochodem, która dla naszego psa była na początku bardzo stresującym przeżyciem, teraz przerodziła się w jego ulubioną rozrywkę. Poza tym wiele ciekawych porad, komend na start, materiały dodatkowe, no całe mnóstwo informacji. I piękna oprawa graficzna. A zdjęcia.. sami powinniście się przekonać :)

 

Dla miłośników kotów polecamy z serducha „Kocie mojo”. Autorami są Jackson Galaxy, koci behawiorysta i gospodarz programu Kot z piekła rodem, oraz dr Mikel Delgado, również kocia behawiorystka. Wiadomo, koty wałęsają się swoimi ścieżkami, często bywają mocnymi indywidualistami. Sami tego doświadczamy z naszym main coonem Leonem, który nie chce z nami pracować, bo woli się wylegiwać, a i na zdjęciach go nie uświadczycie, bo stroni od kamer i aparatów. Ale to właśnie ta książka pozwoliła nam poznać jego świat i uczynić go lepszym, ale na jego własnych zasadach.

 

A na koniec, żeby nie było tak puszyście i futrzaście, łapcie super poradnik od Pawła Zarzyńskiego „Akwarium – moja pasja”. To skrupulatnie przygotowany przewodnik po akwarystycznym świecie. Od samego początku przygotowania się do zakładania akwarium, poprzez jego tworzenie, aż po porady odnośnie roślinności, ryb i sprzętu. Sama najpotrzebniejsza wiedza, nie tylko dla wtajemniczonych, ale również dla laików.

 

Mam nadzieję, że znajdziecie w tym krótkim spisie lektur coś dla siebie i zechcecie poszerzać swoją wiedzę, dla Was samych, ale i oczywiście z korzyścią dla podopiecznych. I nie, nie jest to wpis sponsorowany, są to po prostu pozycje, które znajdują się w naszej biblioteczce, i które uważamy za godne polecenia.

 

P.S. A kupując książkę „Na psa urok” fundujecie miskę karmy dla psiaków ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Toruniu. Czyż nie cudownie?!