Witajcie w kolejnym odcinku naszych e-futrzakowych porad.

Poprzednio omawialiśmy niezbędne produkty, w które należy się zaopatrzyć zanim powitamy naszego nowego członka rodziny, czyli psa.

 

Dziś pomówimy jak należy pielęgnować naszego przyjaciela, oraz co będzie nam do tego potrzebne.

 

 

 1. Czesanie psa


  Czesanie naszego psa, to jedna z podstawowych czynności, jakie musimy regularnie wykonywać aby nasz zwierzak mógł się cieszyć zdrową i czystą sierścią. Tak jak i my korzystamy na co dzień ze szczotki czy grzebienia, tak i nasz pies bezwzględnie tego wymaga. Rzecz jasna nie dla wszystkich jest to oczywiste, posiadacze fryzur a'la Kojak dawno już zapomnieli czemu służy ten przedmiot przypominający jeżozwierza. Generalnie jednak zasada w przypadku psów jest prosta i działa dokładnie tak samo jak i w naszym przypadku. Im dłuższym włosem szczyci się nasz pupil, tym więcej czasu będziemy musieli poświęcić na jego pielęgnację. Psom z bardzo krótką sierścią, jak na przykład Wyżeł czy Doberman wystarczy szybkie przetarcie miękką szczotką raz w tygodniu, natomiast Owczarek Niemiecki w odmianie długowłosej to już codzienne, dokładne czesanie. Pamiętajmy, że w ten sposób wzmacniamy psi włos, zapobiegamy tworzeniu się kołtunów, a także pomagamy w pozbywaniu się tego, co nasz pupil aktualnie „zrzuca”.

  Wybór szczotek i grzebieni dla psów jest ogromny na rynku a ich ceny w większości mieszczą się w przedziale od kilku do kilkudziesięciu złotych.

 2. Kąpiel oraz preparaty do pielęgnacji sierści.

  Psy same z siebie rzadko kiedy chętnie i dobrowolnie udają się pod prysznic, jednak kąpiel jest im od czasu do czasu potrzebna. Nie będę się rozpisywać o samym procesie mycia naszego zwierzaka gdyż był już o tym osobny artykuł, który możecie znaleźć tu: https://e-futrzak.pl/blog/kapiel

  Natomiast co do środków, potrzebnych do wykonania tej czynności, na pierwszym miejscu znajduje się oczywiście szampon dla psa. Do wyboru mamy preparaty ze względu na rasę psa, długość czy kolor włosa, a także dolegliwości skórne trapiące naszego zwierzaka. Ze swojej strony szczególnie polecamy produkty marki Champ-Richer oraz Dr Seidel.

  Bardzo przydatnymi preparatami są również spraye ułatwiające rozczesywanie włosów. W przypadku dłuższego włosa są wręcz nieocenione w codziennej pielęgnacji.
  W sytuacji gdy mamy do czynienia z bardzo zniszczonym włosem polecamy również zastosowanie odpowiedniej odżywki dla psa.

 3. Obcinanie pazurów

  Aby pies mógł swobodnie i komfortowo się poruszać potrzebuje mieć odpowiednio przycięte pazury. Jeżeli nasz pupil jest aktywny, a na spacerach w dużej mierze korzystamy z chodnika (twarde, ścierające podłoże) to być może w ogóle nie będzie potrzeby korekcji pazurów. Same się zetrą do odpowiedniej długości. Jeśli natomiast mamy do czynienia z typowym kanapowcem lub spacery odbywają się tylko na miękkim podłożu, to powinniśmy zadbać o manicure naszego pupila. Zbyt długie pazury mogą powodować problemy w poruszaniu się oraz ból. Do ich przycinania używamy cęgów do pazurów, jednak tu ważna uwaga. Jeśli nie mamy doświadczenia w takich zabiegach to powinien zrobić to za nas lekarz weterynarii. Zbyt krótkie obcięcie pazura spowoduje ból i krwawienie, gdyż u psa tylko sama końcówka pazura nadaje się do obcięcia. Reszta jest unerwiona i ukrwiona. Także w razie jakichkolwiek wątpliwości udajmy się do weterynarza. Taki zabieg nie kosztuje majątku, a możemy zaoszczędzić naszemu psu niepotrzebnego cierpienia.


  Na dziś to tyle, w kolejnym odcinku pomówimy sobie nieco o pielęgnacji zębów oraz żywieniu jako takim.

  Do zobaczenia :)

  Wojtek