Witajcie, dziś będzie krótko i trochę nie na temat, ale są święta i niektóre sprawy spadają na plan dalszy, robiąc więcej miejsca tym najistotniejszym.
 
Tak więc znów mamy święta, choć tak bardzo różne od tych, do których przywykliśmy. Swoją drogą, od wielu lat zauważam na swoim przykładzie, że z wiekiem czas płynie coraz szybciej i niekiedy mam wrażenie obchodzenia tych świąt kilka razy do roku.
Święta Bożego Narodzenia były zawsze (przynajmniej dla mnie) takim czasem refleksji, wspominania tego co było i zastanawiania się nad tym co będzie. Każde kolejne święta powodują pewne niedowierzanie i pytanie „to już?”
Dekada potrafi umknąć w trzy lata, rok mija w dwa miesiące, a dni są niczym minuty.
W związku z tym powstaje wrażenie pewnego nagromadzenia owych refleksji, nie dając im możliwości naturalnego wyciszenia się.

Zastanawiając się nad tym co było, często dochodzimy do wniosku, że nie byliśmy wystarczająco dobrzy dla tych, których już nie ma. Nie poświęcaliśmy im wystarczająco dużo czasu i nie zdążyliśmy powiedzieć tego, co chcieliśmy.
Bywa, że żyjemy ze sobą całe życie i dopiero po śmierci ukochanej osoby zdajemy sobie sprawę z powyższych kwestii. Zdajemy sobie z nich sprawę niekiedy po kilkudziesięciu latach wspólnego życia. Tak bardzo popadamy w rutynę codzienności i ulegamy wrażeniu oczywistości czyjegoś istnienia, że zwyczajnie przestajemy go dostrzegać.
 
Biorąc pod uwagę to wszystko zastanówmy się teraz przez chwilę nad naszymi mniejszymi członkami rodziny, naszymi zwierzętami.

Mogę Wam powiedzieć jedno, co wiem na pewno. One żyją naprawdę bardzo ale to bardzo krótko.
Pamiętajmy o tym, nie tylko w święta ale po prostu spróbujmy raz a dobrze to zapamiętać. Po kilku latach może już nie być naszego ukochanego psa, a nam zostaną wyrzuty sumienia o tym spacerze, na który nam się nie chciało pójść czy o niepotrzebnych nerwach spowodowanych niesfornością naszego przyjaciela.
 
Moi drodzy.
 
Życzę Wam zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz abyście w natłoku obowiązków świątecznych znaleźli tą chwilę na własną refleksję odnośnie siebie i wszystkich których kochacie.
 
Wojtek