Witajcie,

 

Mieliśmy dziś porozmawiać o aspektach związanych z posiadaniem psa oraz na co powinniśmy się przygotować.

 

Poza ogromem radości oraz miłości jaką zostaniemy otoczeni przez naszego czworonoga, musimy pamiętać o jego potrzebach, które bez wyjątku musimy wszystkie realizować. Zdaję sobie sprawę, że jest to oczywiste dla posiadaczy psów, czy jakichkolwiek innych zwierząt, jednak nie musi już być tak zrozumiałe dla osób nie posiadających żadnego doświadczenia w tej materii.

 

Czas.

 

Zanim się zdecydujesz na adopcję psa zastanów się, czy posiadasz wystarczającą ilość wolnego czasu, lub czy istnieje możliwość rozłożenia pewnych obowiązków pomiędzy wszystkich domowników. Pies oprócz potrzeby wychodzenia na spacer ma również potrzebę przebywania z nami. Tak po prostu, bycia obok nas. Jeśli więc wszyscy członkowie rodziny w Twoim wypadku są w domu bardziej gośćmi to zdecydowanie decyzję o posiadaniu psa należy odłożyć. W takiej sytuacji kot będzie o wiele lepszym rozwiązaniem. Jeżeli chodzi tylko o kwestię spacerów, to jest ona sprawą bardzo indywidualną dla każdego psa, jednak przyjmuje się jako absolutne minimum 3 lub 4 wyjścia dziennie, w tym jedno dłuższe. Tak jak napisałem, częstotliwość, długość oraz intensywność spacerów inaczej wyglądają w przypadku praktycznie każdego psa i tym właśnie zajmiemy się poniżej.

 

Jaki pies.

 

Wybór odpowiedniego dla nas psa jest niezwykle istotny gdyż będzie rzutował na całe nasze późniejsze, wspólne życie. W skrajnych przypadkach pies zamiast dawać nam mnóstwo radości stanie się dla nas ciężarem, a to odbije się tak samo na jego zdrowiu jak i naszym.

Psa wybieramy tak, aby jego charakter czy temperament były jak najbardziej zgodne z naszymi. Jeśli nasza aktywność fizyczna ogranicza się do codziennej wyprawy na przystanek autobusowy i do sklepu po czipsy to powinniśmy poszukać sobie czworonożnego towarzysza równie niechętnie przebierającego łapami, za to lubującego się w przesypianiu większości swojego życia :)

Jeżeli niewłaściwie się dobierzemy w tej materii, to z pewnością ktoś będzie później cierpiał. Najbardziej będzie zazwyczaj cierpiał pies.

Jeśli jesteśmy natomiast osobami aktywnymi, lubiącymi spędzać czas w ruchu na świeżym powietrzu, powinniśmy zainteresować się równie bardziej aktywnym psiakiem. Pamiętajcie jednak, że im pies aktywniejszy tym również więcej naszego czasu wymaga a spacery na 10 minut typu „szybkie siku i do domu” nie są dla niego żadną atrakcją.

Istotnym również elementem przy wyborze naszego przyszłego kompana będą nasze warunki lokalowe. Oczywiście nie chodzi o to, że do mieszkania w bloku to tylko jakiś mikro-pies, a najlepiej to w ogóle chomik. Psy w domu w większości śpią lub w inny, nie wymagający ruchu sposób spędzają z nami czas. Chodzi o to, aby nasz pupil mógł się swobodnie poruszać po mieszkaniu i miał zarezerwowane tylko dla siebie swoje posłanie, które w przypadku dużych ras może już trochę miejsca zajmować.

 

Finanse.

 

Utrzymanie psa to nie tylko środki potrzebne na jego wyżywienie ale również wszelkie potrzebne akcesoria (obroża, smycz, szelki, szczotki itd.), zabawki, smakołyki czy też w końcu niezwykle ważny temat jakim jest opieka weterynaryjna. Niejednokrotnie wizyta w gabinecie u weterynarza potrafi przyprawić o zawrót głowy a w przypadku zabiegów czy operacji chirurgicznych może się pojawić nawet konieczność wzięcia kredytu na ten cel. Moim celem nie jest zniechęcanie nikogo do posiadania psa, wręcz przeciwnie, uważam że to coś absolutnie wspaniałego! Chodzi jednak o to, abyście byli świadomi tego co może się zdarzyć. Generalnie opieka weterynaryjna psa kosztuje mniej więcej tyle samo ile prywatna opieka lekarska dla ludzi. Może się rzecz jasna zdarzyć (czego wszystkim życzę), że z weterynarzem będziemy się widywać tylko w trakcie koniecznych szczepień, ale może też zdarzyć się tak, że będziemy go odwiedzać codziennie przez dwa tygodnie z rzędu. I znowu, jeśli w naszym budżecie nie ma żadnej rezerwy to ucierpi na tym nasz zwierzak.

 

Tyle na dziś.

Podsumowując, mierzcie siły na zamiary oraz dostaniecie tyle, ile sami jesteście w stanie dać :)

 

W następnym odcinku zajmiemy się już samym procesem adopcyjnym i jak się do niego przygotować.

 

A dla tych co dobrnęli do końca jest nagroda :) kod promocyjny na zakupy w naszym sklepie, dzięki niemu otrzymacie 10% zniżkę na wszystkie nasze produkty. Kod jest ważny do końca miesiąca a liczba jego użyć jest nieograniczona :)

 

Oto on: 253009913

 

Pozdrawiam Was

Wojtek