e-futrzak.pl

Strona o zwierzętach i opiece nad nimi

Dom

Charakterystyka buldoga francuskiego

Charakterystyka buldoga francuskiego

Jedną z bardziej charakterystycznych ras psów, na co z pewnością duży wpływ mają ich duże nietoperzowate uszy, jest buldog francuski. Ten niewielkich rozmiarów czworonóg skradł serca niejednej polskiej rodziny. Nic w tym dziwnego, ponieważ ten niewielkich rozmiarów uwodziciel z uszami nietoperza to sympatyczny, uroczy i przyjazny piesek, który jest w stanie w jednej chwili przekonać do siebie każdego miłośnika zwierząt

Ogólna charakterystyka

Buldog francuski zaliczany jest do małej rasy psów. Wyróżnia się nie tylko uszami nietoperza, ale także płaskim pyskiem, krótką lśniącą sierścią o pręgowanym, płowym lub nakrapianym umaszczeniu, kompaktową i przysadzistą budową ciała, przez co może sprawiać wrażenie muskularnego i silnego psa. Dorosłe osobniki osiągają wysokość od 27 do 34 cm w kłębie i wagę od 8 do 14 kg. Najpopularniejsze umaszczenia spotykane w przypadku prezentowanej rasy to:

  • białe,
  • czarne,
  • kremowe,
  • moręgowate.

Buldog francuski jest rasą, której pochodzenie nie jest do końca jasne/określone. Przyjmuje się, że jego przodkiem był buldog angielski, który w wyniku krzyżowania z innymi rasami takimi jak np. mopsy i teriery, pozwolił na stworzenie czworonogów o obecnie znanym wyglądzie. Buldog francuski przybył do Francji z Anglii, gdzie to właśnie w kraju sera i winnej latorośli podjęto kroki w celi zarejestrowania go jako rasy. Stąd też właśnie wzięła się ich nazwa

Charakter i osobowość

Buldog francuski to pies o bardzo przyjaznym nastawieniu do ludzi i otoczenia, który jest idealnym zwierzątkiem domowym dla rodzin, ponieważ ten wesoły, radosny i chętny do zabawy czworonóg kocha bliskość człowieka, nie znosząc tym samym samotności. Lubią wylegiwać się w fotelu swojego właściciela lub na miękkiej poduszce w łóżku, co nie oznacza, że nie są skore do aktywności i spacerów. Wręcz przeciwnie buldog francuski bardzo chętnie wybiera się nie tylko na spacery, ale także angażuje się w szereg zabaw na świeżym powietrzy, z czego czerpie ogromną radość. Należy jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach fizycznych omawianej rasy. Otóż krótka kufa sprawia, że bardzo często ma on trudności z oddychaniem. Dlatego też nie za dobrze radzą sobie zarówno ze zbyt dużym wysiłkiem, jak i wysokimi temperaturami.

Pielęgnacja

Buldog francuski to pies, w przypadku którego pielęgnacja nie jest zbyt wymagająca, a wręcz przeciwnie jest łatwa i przyjemna. Wystarczy, że raz w tygodniu wyczeszemy naszego pupila przy pomocy gumowej rękawicy, dzięki której pozbędziemy się nadmiaru sierści. W międzyczasie warto pamiętać o delikatnym przycinaniu pazurów oraz o delikatnym przecieraniu co kilka dni fałdek znajdujących się na pyszczku.

Udostępnij