Wegetarianizm i weganizm to podobne style odżywiania się, które bazują na produktach roślinnych. Między nimi występuje jednak zasadnicza różnica, z racji której są to oddzielne sposoby odżywiania.
Czego nie jedzą wegetarianie?
Wegetarianizm to dieta roślinna, która polega na całkowitym wykluczeniu produktów zwierzęcych z menu. Osoby będące wegetarianami nie jedzą żadnego mięsa: ze zwierząt, ryb oraz owoców morza. Weganizm natomiast jest jedną z odmian wegetarianizmu.
Weganizm ma wiele wspólnego z wegetarianizmem, lecz jest dużo bardziej rygorystyczną wersją. Weganie bowiem nie jedzą mięsa, podobnie do wegetarian, lecz oprócz tego z jadłospisu wykluczają także wszelkie produkty odzwierzęce, jak: mleko i jego przetwory, miód i jajka.
Wegetarianizm a weganizm – jakie są podobieństwa?
Wegetarianizm i weganizm posiadają bardzo wiele wspólnych elementów, które dotyczą nie tylko jadłospisu, ale także kwestii etycznych i środowiskowych. Zarówno wegetarianie, jak i weganie nie jedzą mięsa. To ograniczenie dotyczy zarówno zwierząt hodowlanych, jak : wieprzowina, cielęcina czy drób oraz ryb i owoców morza. Osoby będące na takich dietach zastępują mięso dużą ilością owoców i warzyw. Na czele jadłospisu wegetarian i wegan są rośliny strączkowe, produkty zbożowe, pestki, orzechy oraz oleje roślinne.
Zarówno wegetarianie, jak i weganie jedzą zdrowo. Muszą bowiem dostarczyć organizmowi odpowiednich wartości odżywczych z warzyw i owoców, by móc normalnie funkcjonować. Podaż warzyw i owoców dostarcza organizmowi niezbędnych witamin oraz składników mineralnych. Wegetarianie i weganie w swojej diecie dostarczają organizmowi także dużo błonnika, którego źródłem są właśnie owoce i warzywa.
Ponadto rezygnacja z mięsa często ogranicza wystąpienie wielu chorób cywilizacyjnych, które związane są z niezdrowym trybem życia. Takimi chorobami na pewno są otyłość, cukrzyca i choroby związane z układem krążenia. Osoby spożywające mięso w nadmiernych ilościach dostarczają bowiem organizmowi zbyt wiele nasyconych kwasów tłuszczowych. Ich nadmiar przyczynia się do zaburzeń w prawidłowej pracy organizmu i w konsekwencji prowadzi do wielu poważnych schorzeń cywilizacyjnych.
Wegetarianie i weganie – wrażliwość na cierpienie zwierząt
Osobami, które świadomie rezygnują z jedzenia mięsa mogą kierować różne pobudki. Dla niektórych ludzi najważniejsze mogą być względy zdrowotne, dla innych względy etyczne. Jedno jest pewne, weganom oraz wegetarianom nie jest obojętny los zwierząt i chcą uniknąć ich cierpienia. Najczęściej podporządkowują oni tej filozofii nie tylko swój jadłospis, ale także inne dziedziny codziennego życia. Wegetarianie i weganie nie kupują rzeczy, które zostały wykonane ze skóry naturalnej, wełny lub jedwabiu. Oprócz tego unikają kosmetyków testowanych na zwierzętach i innych produktów, przy produkcji których mogło ucierpieć zwierzę.
Wegetarianizm i weganizm to nie tylko sposób odżywiania, ale najczęściej podporządkowanie stylu całego życia zgodnie z pewnymi zasadami. Są to współcześnie bardzo popularne style odżywiania i można zauważyć stopniowe odchodzenie pewnej części społeczeństwa od jedzenia produktów zwierzęcych.