e-futrzak.pl

Strona o zwierzętach i opiece nad nimi

Psy

Joga na odchudzanie – idealne wsparcie dla diety

Joga na odchudzanie – idealne wsparcie dla diety

Choć wiele osób marzy o tym, aby pozbyć się dodatkowych kilogramów, odpowiedź na pytanie o to, jak zacząć dietę tylko teoretycznie jest prosta. W praktyce nie wystarczy powiedzieć sobie, że od jutra będzie się podchodzić bardziej rygorystycznie do tego, co się je. Odchudzanie wymaga planu, motywacji, listy realnych celów i wsparcia. Przydaje się też znalezienie dodatkowej aktywności, która będzie przyspieszać gubienie tkanki tłuszczowej. Jedną z najciekawszych propozycji wydaje się w tym kontekście joga na odchudzanie. Dobrym pomysłem będzie więc z pewnością zapoznanie się z jej potencjałem.

Czy joga pozwoli nam schudnąć?

Osoby prowadzące zajęcia dla początkujących często są pytane o to, czy rzeczywiście istnieje związek między jogą i odchudzaniem. Ich odpowiedź jest twierdząca, choć wypada podkreślić, że proces ten jest nieco inny niż odchudzanie polegające jedynie na stosowaniu rygorystycznej diety. Joga pomaga osobom odchudzającym się. Pozwala jednak na gubienie zbędnych kilogramów przede wszystkim dlatego, że umożliwia zmianę postawy względem własnego ciała. Trudno tu o jakiś specjalny zestaw ćwiczeń, którego nadrzędnym celem byłoby spalanie kalorii. Wynika to jednak przede wszystkim ze specyfiki jogi. Pomoc w odchudzaniu nie jest jej nadrzędnym celem. Joga usprawnia ciało wzmacniając jego słabe części. Rozciąga też te, które są zablokowane. Odchudza, robi to jednak niejako przy okazji, bo zwiększa aktywny obszar ciała.

Jakie zalety ma joga?

Joga nie tylko zapewnia organizmowi aktywność fizyczną, tak ważną w przypadku każdego rodzaju diety odchudzającej. Ma także szereg innych zalet, którymi warto się zainteresować. Na pierwszy plan wysuwa się to, że można ją uprawiać wszędzie, nawet nie posiadając odpowiedniego stroju i sprzętu. Nie bez znaczenia jest jednak i to, że joga uelastycznia i wzmacnia ciało, poprawia poczucie równowagi i jest zaliczana do tych form aktywności, które rzadko prowadzą do kontuzji. Ten ostatni argument ma szczególnie duże znaczenie dla osób odchudzających się. Choć zdają sobie one sprawę z tego, jak ważne jest spędzanie czasu aktywnie, niejednokrotnie decydują się na taki krok po latach unikania zbyt dużego wysiłku. Kontuzje przytrafiają im się więc zdecydowanie częściej niż tym osobom, które dbają o kondycję. Joga jest jednak wyjątkowo bezpieczną formą ćwiczeń. Co ważne, wpływa korzystnie nie tylko na zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. Pozwala na skuteczniejszą walkę ze stresem, umożliwia też wyciszenie się. Staje się alternatywą dla zajadania problemów, co jest częstą praktyką u osób z nadwagą i otyłością.

Joga na odchudzanie – jak zacząć?

Osoby, które zastanawiają się nad jogą na odchudzanie mogą skorzystać z przynajmniej kilku opcji. Dość popularne jest dziś korzystanie z kursów online, zwłaszcza że większość z nich to kursy kierowane do początkujących. Warto jednak rozważyć również zajęcia z instruktorem. To właśnie one pozwalają na zrozumienie istoty jogi. Przyczyniają się do lepszego poznania swojego ciała i ułatwiają dostosowanie ćwiczeń do własnych możliwości. Instruktor może też na bieżąco korygować błędy i niedociągnięcia.

Udostępnij