e-futrzak.pl

Strona o zwierzętach i opiece nad nimi

Zdrowie

Na czym polega profilaktyka zdrowotna?

Na czym polega profilaktyka zdrowotna?

Profilaktyka zdrowotna to niezwykle istotne zagadnienie w kwestii dbania o zdrowie. Nie od dziś wiadomo, że znacznie lepszym rozwiązaniem jest zapobieganie wszelkiego rodzaju chorobom niż ich późniejsze leczenie. Profilaktyka to pojęcie, które oznacza zbiór działań mających na celu zapobiegać występowaniu chorób oraz dolegliwości, które mogą wymagać późniejszego leczenia. Profilaktyka ma szczególnie duże znaczenie w okresie jesienno-zimowym. Często zmiany temperatur oraz warunków pogodowych wpływają na rozwój infekcji wirusowych i bakteryjnych. Ludzie wówczas częściej się przeziębiają, zarażając przy tym inne osoby przebywające w ich otoczeniu. Do działań profilaktycznych w takim przypadku można zaliczyć stosowanie leków poprawiających odporność, spożywanie warzyw i owoców bogatych w witaminy czy unikanie kontaktu z chorymi osobami. Co to jest profilaktyka zdrowotna oraz dlaczego jest ona tak ważna w kwestii dbania o zdrowie? Odpowiedzi na powyższe pytania poznasz w tym artykule.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co to jest profilaktyka zdrowotna
  • jakie są podstawowe działania profilaktyczne
  • dlaczego profilaktyka jest ważna

Co to jest profilaktyka zdrowotna?

Mianem profilaktyki zdrowotnej można określić zbiór działań, które mają na celu zapobiegać występowaniu chorób. Ma ona ogromne znaczenie w kwestii zapobiegania poważniejszym chorobom, takim jak: HIV lub wirusowe zapalenie wątroby. Profilaktyka znajduje również zastosowanie w przypadku nieco mniej poważnych chorób, takich jak zwykłe przeziębienie lub grypa jelitowa.
Podstawowe zagadnienia z zakresu profilaktyki zdrowotnej powinien znać każdy. W wielu szkołach uczy się dzieci, aby myły dłonie przed każdym posiłkiem, zakrywały usta podczas kasłania i ciepło się ubierały, jeśli zamierzając wyjść na dwór. Takie działania właśnie można określić mianem profilaktyki.

Podstawowe działania profilaktyczne

profilaktyka zdrowotna

Najczęstsze działania profilaktyczne, które powinien stosować każdy to bez wątpienia mycie rąk przed każdym posiłkiem, spożywanie dużej ilości witamin, zakrywanie ust i nosa podczas kasłania oraz ubieranie się w sposób adekwatny do panujących warunków pogodowych. Zastosowanie tak prostych działań pozwala uniknąć wielu chorób takich jak: grypa jelitowa, wirusowe zapalenie wątroby typu A lub przeziębienie. Wymienione wyżej zasady przekazywane są nawet w szkołach, we wczesnym etapie edukacji.
Oprócz podstawowych działań profilaktycznych, warto pamiętać również o tych bardziej zaawansowanych, które mogą zapobiec poważniejszym chorobom. W przypadku kobiet ważne są np. regularne wizyty u ginekologa.

Dlaczego profilaktyka jest tak ważna w kwestii dbania o zdrowie?

Każdy, kto kiedykolwiek borykał się z jakąś chorobą wie, że leczenie może być ciężkie. Bardzo często również wiąże się z koniecznością stosowania antybiotykoterapii lub poddawania się różnym zabiegom. Proces leczenia wymaga zazwyczaj dużej wytrwałości oraz konsekwencji. Podczas stosowania antybiotykoterapii należy pamiętać o tym, aby regularnie zażywać przepisane przez lekarza leki. Dla wielu osób taka postawa może być bardzo uciążliwa, dlatego tak ważna jest profilaktyka zdrowotna, która ma na celu zapobiegać powstawaniu różnego rodzaju chorób.

Udostępnij