e-futrzak.pl

Strona o zwierzętach i opiece nad nimi

Koty

Zachowania kota – o czym warto wiedzieć, zanim przygarnie się mruczka

Zachowania kota – o czym warto wiedzieć, zanim przygarnie się mruczka

Koty potrafią być wspaniałymi towarzyszami dla każdego, kto postara się poznać ich obyczaje i będzie dla nich dobrym opiekunem. Jeżeli nigdy nie miało się zwierzęcia w domu, albo ma się doświadczenie jedynie w opiece nad psami, warto przed przygarnięciem kota trochę się o nich dowiedzieć. Jak zbudować dobrą relację z kotem? Jakie zachowania kota mogą nas zaskoczyć?

Pierwszy kontakt

Na początek warto zapamiętać, że koty mają równie zróżnicowane osobowości i wzorce zachowań, co ludzie. Mogą również cierpieć na takie same zaburzenia psychiczne. Dlatego, choć możemy nauczyć się, jak wyglądają typowe zachowania i potrzeby kota, to trzeba być przygotowanym na to, że akurat nasze zwierzątko może mieć swoje dziwactwa. Jeśli chodzi o sam proces adopcji i poznawania się z kotem, będzie on inaczej wyglądał. Zależnie od tego czy bierzemy kociątko, czy bierzemy dorosłego kota.

Kocięta mogą zostać zabrane spod opieki matki i trafić do nowego domu kiedy mają skończone co najmniej trzy miesiące. Małe kotki będą oczywiście tęskniły za mamą i rodzeństwem. W przypadku jeśli zostaną rozdzielone, ale ogólnie szybciej przyzwyczają się do nowego środowiska niż koty dorosłe i starsze. Jeżeli adoptujemy dorosłego kota i jest to możliwe, „przeprowadzkę” warto wykonać stopniowo. Możemy to zrobić przewożąc do domu nie tylko kota, ale też jego zabawki, ulubione legowisko czy cokolwiek, na czym jest jego zapach. Możemy też najpierw wziąć go do siebie tylko na kilka godzin, aby zapoznał się stopniowo z nowym terytorium.

Zachowania kota – karmienie, zabawa i relaks

zachowania kota

Koty należy karmić specjalistycznymi karmami dobrej jakości – są one zróżnicowane ze względu na wiek czy zapotrzebowanie na energię. Kocięta mogą dostawać jedzenie za każdym razem, gdy opróżnią miseczkę. Natomiast dorosłym kotom należy dawać odmierzone porcje jedzenia zależne od ich wagi. Dokładne informacje znajdują się zazwyczaj na opakowaniach.

Dobrze być również przygotowanym na to, że  koty potrzebują zabawy i zdarzają im się nagłe ataki aktywności. Często polegają one na skakaniu po meblach. Jednak dorosły kot przesypia 70% doby i przez większość czasu woli przebywać w spokoju. Kot, który ma ochotę na pieszczoty lub zabawę, najczęściej sam wyraźnie daje o tym znać. Przychodzi wtedy do swojego opiekuna, mrucząc czy miaucząc. Nie jest jednak prawdą, że koty nie przywiązują się do ludzi – przeciwnie, zazwyczaj tworzą bardzo głęboką więź z opiekunem. Po prostu nie okazują miłości tak wylewnie, jak na przykład psy.

Koty zachowanie wobec innych zwierząt

Choć koty potrafią być bardzo zazdrosne o swoje terytorium i swojego człowieka, to zwykle doceniają towarzystwo innego kota, a nawet psa. Kluczem jest odpowiednie, stopniowe przedstawianie nowych zwierząt, podobnie jak to wygląda z przeprowadzką. Jeżeli decydujemy się na kota, ponieważ chcemy zwierzątko, ale przez dużą część dnia nie ma nas w domu, to powinniśmy od razu zdecydować się na dwa koty. Najlepiej rodzeństwo albo takie, które się ze sobą zaprzyjaźniły w schronisku czy domu tymczasowym. Kot nie potrzebuje ludzkiego opiekuna przez cały czas, ale jak każdy z nas, potrzebuje towarzystwa.

Udostępnij