e-futrzak.pl

Strona o zwierzętach i opiece nad nimi

Psy

Jak zachowuje się pies po kastracji?

Jak zachowuje się pies po kastracji?

Pies po kastracji – jakie zachowanie może u niego wystąpić? Sterylizacja psów to niezwykle ważna kwestia, jeśli chodzi o odpowiedzialną opiekę nad zwierzętami. Jest to jedno z rozwiązań, które mają chronić psy przed bezdomnością. Większość właścicieli bowiem nie jest gotowa na to, aby opiekować się kilkoma lub kilkunastoma psami, dlatego takie psy najczęściej kończą w schroniskach i rzadko znajdują nowych właścicieli. Sterylizacja skutecznie zabezpiecza przed powstawaniem potomstwa. Przed skorzystaniem z takiego rozwiązania warto jednak dokładniej zapoznać się z tym tematem i upewnić, że posiada się wszelkie niezbędne informacje.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jaka jest różnica między sterylizacją a kastracją
  • czy zabieg sterylizacji jest bolesny
  • czy warto zdecydować się na taki zabieg

Sterylizacja a kastracja – różnice

Sterylizacja i kastracja to tak naprawdę ten sam rodzaj zabiegu. O kastracji mówimy w przypadku samców, natomiast sterylizację przeprowadza się u suczki. Jest to rutynowy zabieg, który polega na usunięciu narządów rozrodczych zwierzęcia. Jeśli chodzi o kastrację u psa, oznacza ona usunięcie jąder, natomiast sterylizacja suczki polega na wycięciu jajników i czasami również macicy.
Kastracja psa jest zabiegiem prostym i mało inwazyjnym, jednak potrafi być on groźny w przypadku, gdy psu nie zstąpiły jeszcze jądra. Jeśli nie wydarzy się to do 12 miesiąca życia psa, należy wyciąć je przez operację brzucha. Pies po kastracji wraca do zdrowia już kilka dni po zabiegu.

Kastracja psa stanowi rutynowy zabieg, który zapobiega problemom zdrowotnym związanym z układem rozrodczym. Zapewnia ona również komfort psychiczny właścicielom, ponieważ pies po kastracji już nigdy nie będzie miał potomstwa. Jeśli zastanawiasz się nad sterylizacją suczki lub kastracją psa, warto skonsultować się z weterynarzem, który podejmie w tym celu odpowiednie kroki. Sterylizacja suczki oraz kastracja psa to bardzo proste i często wykonywane zabiegi, dlatego nie należy się ich obawiać.

Pies po kastracji – czy odczuwa ból przed lub po

pies po kastracji

Sterylizacja oraz kastracja to rutynowe zabiegi, podczas których pies otrzymuje znieczulenie. Nie odczuwa on wówczas bólu podczas zabiegu. Po zakończonej operacji pies otrzymuje środek przeciwbólowy, a właściciel otrzymuje od lekarza środki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Można je zacząć podawać od razu po powrocie do domu. Kastracja u samców jest nieco mniej inwazyjnym zabiegiem niż sterylizacja u samic, ponieważ samiec potrzebuje leków jedynie przez jeden dzień. Okres rekonwalescencji u samic jest nieco dłuższy.

Czy warto przeprowadzić taki zabieg?

Sterylizacja psów nie jest zabiegiem koniecznym lub obowiązkowym, jednak warto mieć świadomość tego, że wiąże się z wieloma korzyściami. Pies poddany zabiegowi sterylizacji jest mniej podatny na choroby oraz bardziej stabilny emocjonalnie. Nie odczuwa on również popędu seksualnego i nie może mieć potomstwa. Co jest szczególnie istotne w przypadku właścicieli, którzy nie mają warunków, by opiekować się kilkoma psami. Warto zatem rozważyć taki zabieg, ponieważ jest on bezinwazyjny i niesie bardzo dużo korzyści.

Udostępnij