e-futrzak.pl

Strona o zwierzętach i opiece nad nimi

Psy

Porady dotyczące tego, jak uspokoić szczeniaka

Porady dotyczące tego, jak uspokoić szczeniaka

Posiadanie zwierzątka w domu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Współcześnie Polacy najczęściej decydują się na psa, ponieważ pieski mogą być dla nich prawdziwym towarzystwem, wspierać rozwój dzieci, działać terapeutycznie. Gdy w domu pojawia się szczeniaczek, cała rodzina zaczyna funkcjonować odrobinę inaczej. Jest to sytuacja podobna do tej, gdy w rodzinie pojawia się małe dziecko. Szczeniaczek to przecież psie niemowlę, które wymaga odpowiednio dużo uwagi, czułości, wsparcia i ochrony. Jak funkcjonować i jak uspokoić szczeniaka? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek dla osób zainteresowanych tematem.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak uspokoić szczeniaka
  • jakie są porady dla właścicieli psów

Jak uspokoić szczeniaka?

Szczeniaczki odbierane są od swoich mam dopiero po kilku tygodniach życia. Oczywiście mówimy wtedy o dobrej praktyce, dzięki której psie dziecko może w odpowiedni sposób wzmocnić swój organizm, odżywiając się w tych pierwszych newralgicznych momentach mlekiem swojej mamy.

Nie da się ukryć, że dla małego pieska rozłąka z mamą jest trudnym doświadczeniem. Pies musi sobie w jaki sposób poradzić. Szczeniak w pierwszych dniach po rozstaniu często jest niespokojny, sporo szczeka, piszczy i skomli. Można przyrównać to do tego, jak zachowuje się małe dziecko, które boi się po rozstaniu ze swoim głównym opiekunem, czyli mamą. Warto postępować wtedy analogicznie do postępowania w przypadku, gdy płacze malutkie dziecko. To, co może ukoić szczeniaczka i pomóc mu uspokoić się, to na przykład dotyk fizyczny. Możemy wziąć pieska na ręce, przytulić go, głaskać, zapewnić mu kontakt ze swoją skórą. Wszystkie zwierzęta posiadają przecież układ nerwowy, który reaguje na dotyk. Sprawia on, że można w ten sposób pocieszyć, uspokoić i odrobinę załagodzić lęk.

Podsumowując, w przypadku małego pieska postępujemy tak, jak wtedy, gdy chcemy uspokoić malutkiego człowieka. W przypadku piesków, które zostały zabrane od swojej mamy wcześniej, możemy postawić jeszcze na dokarmianie mlekiem z butelki. Jest to czasochłonne zadanie, ale jeżeli piesek nie może spożywać jeszcze innej karmy, a do przeżycia potrzebne jest mu mleko, tak naprawdę nie mamy innego sposobu postępowania z małym szczeniakiem. Wymaga to od nas zdecydowanie więcej zaangażowania i czasu.

Jak uspokoić psa – porady dla właścicieli

Warto wspomnieć jeszcze o tym, że szczeniaczki są nieustannie skore do zabawy, w końcu to malutkie pieski, które tak jak małe dzieci, lubią się bawić i psocić. Czasami zabawy przyjmują zbyt duży rozmiar. Co wtedy zrobić? Po pierwsze zrozumieć, że mały piesek kiedyś dorośnie, a póki jest mały, potrzebuje więcej zabawy. Zrozumienie natury psa jest naprawdę istotne. Po drugie warto po prostu pobawić się z pieskiem, zabrać go na spacer, pogłaskać, przytulić. Zwykle zwierzaki bardzo dobrze reagują również w sytuacjach, gdy mają swoje własne zabawki, którymi mogą się zająć. Małe psy mają zdecydowanie więcej energii niż psy dorosłe , dlatego często są bardziej ruchliwe, mniej się męczą i cały czas potrzebują zabawy.

Udostępnij